Naturālistiska stila augu sējumi
Šis ir sējumu/stādījumu stils, ko iedvesmojis dabisko augu sabiedrību skaistums, taču tas netiecas tiešā veidā atdarināt vai kopēt dabu (angļu valodā – naturalistic sowings, naturalistic plantings). Šī stila sējumiem/stādījumiem drīzāk raksturīga tiecība ņemt vērā augu ekoloģiskās prasības un izmantot tās, lai iegūtu iespaidīgu vizuālu efektu. Piestrādājot pie ekoloģiskās jēgas (augu funkcionālās grupas, ekoloģiskās nišas, kukaiņu piesaiste), iespējams gūt arī funkcionālu efektu – piesaistīt dažādas apputeksnētāju grupas, izveidot tām piemērotas dzīvotnes un radīt jaunas ekoloģiski nozīmīgas "salas" ainavā. Pārdomātos naturālistiska stila sējumos/stādījumos izmanto ne tikai introducētas (svešzemju) dekoratīvu, bet arī vietējās savvaļas augu sugas. Tomēr būtisks aspekts ir ne-invazīvu dekoratīvo sugu sugu izmantošana – t.i., tādu, kas agresīvi neizplatās savvaļā un nenodara postu vietējai florai, faunai vai ekosistēmām. Šī stila sējumu un stādījumu veidošanā būtiski aspekti ir ilgtspēja, arī mazāks darba un resursu ieguldījums uzturēšanā nekā tradicionālajās dekoratīvo augu dobēs. Šie sējumi ir sekmīgāki smilts-grants dobēs – nabadzīgā augtenē, kas prasa speciālu vietas sagatavošanu.
Ekosistēmas izpratnē šīs nav pļavas, drīzāk dobes. Tomēr tie gan sugu sastāva, gan augāja struktūras ziņā dabiskais pļavai līdzinās maz. To apsaimniekošana zināmā mērā līdzinās pļavu apsaimniekošanai – tie ir jāpļauj un jānovāc, lai saglabātu augu skaistumu, un tie prasa ar zināmu pieskatīšanu, tai skaitā ravēšanu, ja vēlas šos sējumus/stādījumus uzturēt skaistus un krāšņi ziedošus. Tomēr ne rušināšanu, mēslošanu, piesegšanu u. tml. Tomēr pļaušana tiek veikta drīzāk līdzīgi kā ziemciešu dobēs, nevis siena pļavā, arī darba darīšanas laika ziņā darbošanās šādos sējumos stipri atšķiras no pļavām. Ar laiku iesētie un/vai iestādītie augi var izplatīties (iesēties) paši, kāda suga var izzust, sugu īpatsvars kopainā dinamiski mainās – tādā ziņā šī stila sējumi/stādījumi mazliet līdzinās pļavai. Tie ir daudzgadīgi, noturīgāki nekā "puķu pļavas" un, visticamāk, arī apputeksnētājiem noderīgāki, ja izmantots lielāks dažādos laikos ziedošu augu sugu skaits, kas pieder dažādām dzīves stratēģijām un funkcionālām grupām.
Tāpat kā dabiskajiem zālājiem un tos atdarinošiem zālājiem, arī naturālistiska stila augu sējumiem/stādījumiem ir sava vieta dārzos, dažādos apstādījumos un pilsētvidē. Tos var veidot, izmantojot vietējās savvaļas sugas, kā koncentrētas vietējo augu sugu "skaistumdobes", kuras var ilgtermiņā uzturēt kā "pļavīgas dobes" vai, ja gribas pāriet uz vēl dabiskāku – ar laiku tās var pāriet pļavas stadijā un iegult vietējā ainavā, vairs neprasot tik lielu kopšanu un turpmākus ieguldījumus, kā dekoratīvo augu dobes. Tas gan ir tikai tad, ja sējumos/stādījumos neizmanto (potenciāli) invazīvas svešo augu sugas. Attēlos redzamie piemēri – Pētera Korna veidotie dārzu mākslas darbi Zviedrijā, izmantotas gan vietējās, gan dekoratīvās introducētās augu sugas.
Šajā savvaļas augu sēklu veikalā ir pieejams šāda stila dobēm piemērots Latvijas savvaļas augu sēklu maisījums, kā arī iespējams iegādāties konkrētu tam piemērotu augu sēklas. Tā kā šī Latvijā ir visai jauna tēma un pieredzes ir maz, paralēli eksperimentēju ar šādu augu sējumiem, meklējot to, kas vislabāk derētu Latvijas apstākļiem un piedāvājums būtu daudzveidīgāks. Šobrīd veikalā pieejams sēklu maisījums "Raibais dārza un laukmalu mikslis", ko nav vēlams sēt pļavās, bet tieši šāda stila "traku puķu dobju" veidošanai, kā arī to var izmantot laukmalās, ežiņās, garlaicīgās ceļmalās un citās vietās, kas nav gluži pļava, bet ko gribas redzēt skaistu un ziedošu un ar Latvijas savvaļas ziediem. Pie šī stila sējumu augu atlases, izmantojot vietējās savvaļas sugas, turpinām strādāt, domāt un izmēģināt.