Kuru sēklu maisījumu izvēlēties?
Sējamās vietas un izvēlēto sējamo augu prasībām pret augšanas apstākļiem jāsakrīt. Nav vērts sēt sausus smiltāju augus mitrā vietā, un otrādi.
Sāciet ar savas sēšanai nodomātās teritorijas izpēti. Atrodiet gaišāko vietu ar mazauglīgāko augsni. Ja esat atradis un vieta ir skaidra, jāsaprot, kādi tur ir augsnes apstākļi. Vai augsne ir auglīga, mēreni auglīga vai nabadzīga? Mitra? Sausa? Daudz ko priekšā pasaka teritorijas pašreizējais augājs (ja vien nesākat "tīrā vietā" tikko ierīkotā dārzā). Pēc tā var labi noteikt gan augsnes auglības, gan mitruma apstākļus. Pazīstot vismaz dominējošās un biežāk sastopamās sugas, varat arī noprast augsnes apstākļus. Ja Jūsu sējamās pļavas apkārtnē ir bioloģiski vērtīgi zālāji līdzīgos reljefa un mitruma apstākļos, pavērojiet tos – visticamāk, Jums derēs līdzīgs sugu sastāvs.
Ja par vietas apstākļiem viss ir skaidrs, tad, cerams, derēs kāds no šajā veikalā pieejamiem sēklu maisījumiem, kas veidoti, vadoties no biežāk sastopamajiem augsnes apstākļiem zālājos un piemājas teritorijās. Vidēji auglīgā mēreni mitrā vietā derēs maisījums Nr.1. Mazāk auglīgā diezgan sausā līdz mēreni mitrā vietā, ja augsne nav skāba, derēs maisījums Nr.2 (Nr.1 un Nr.2 dažreiz var kombinēt kopā, iegūstot lielāku augu daudzveidību). Ja Jūsu teritorija ir sausa un smilšaina, visticamāk, derēs maisījums Nr.3 (bet nederēs izteikti nabadzīgās skābās augsnēs). Ja teritorija ir diezgan mitra (bet ne pastāvīgi slapja) un ar sezonāli mainīgu mitrumu vai tā ir, piemēram, pamitrāka vieta dīķa krastā vai tml. – iespējams, derēs maisījums Nr. 4.
Ja negribat sēt pļavu vai nav piemērotu apstākļu vai pietiekami daudz vietas, bet veidot diezgan traku augu raibumu dārzā, sava ceļa malā vai apaudzēt ar savvaļas puķēm kādu ne visai skaistu kaudzi, laukmalu vai ežiņu – iespējams, derēs maisījums Nr.5. Tas neder pļavām, bet der piemājas vides dažādošanai, izmantojot krāšņi ziedošus Latvijas savvaļas augus, kas pieder dažādām funkcionālām grupām, tātad, visticamāk, piesaistīs arī dažādus kukaiņus –dārza "palīgus" un apputeksnētājus.
Cik daudz sēklu man vajag?
Skatiet TABULU. Dārzos un apstādījumos, kur parasti gribas vairāk ziedu uz laukuma vienību, rekomendēju blīvāk (5 g/m2), bet īstā pļavā laukos – pēc iespējām (var mazāk).
Kā sagatavot vietu sēšanai?
Pirms sēšanas augsne vienmēr jāsagatavo. Tas ir svarīgi, lai iesētie augi izdīgtu un izdzīvotu. Ja izkaisīsiet sēklas zālājā bez sagatavošanas, rezultāti būs ļoti vāji – izdīgs ļoti mazs īpatsvars no iesētā. Ja tur būs kūla un sūnas, iespējams, neizdīgs vispār nekas.
Augsne pirms sēšanas jāsacē vai jāsakultivē – tā, lai būtu "satraucēta", atsegta augsnes virskārta. Ja sējat jaunā vietā, kur zāles iepriekš nav bijis (piemēram, tikko ierīkots dārzs), tad augsni izlīdzina, apsēj un pēc tam var pievelt.
Iesaku rūpīgi izlasīt ieteikumus ŠAJĀ SADAĻĀ.
Vai nākamgad pļava būs gatava?
Ir svarīgi jau jau sākumā apzināties, ka izcils rezultāts – gatava ziedoša pļava – nebūs “uzreiz un tūlīt”, t.i, nākamajā gadā pēc iesēšanas. Tas prasīs gan laiku, gan uzmanību, gan Jūsu līdzdalību tālākajos gados. Patiešām labs un iepriecinošs rezultāts, pļavu pareizi apsaimniekojot, varētu būt pēc 5–7 gadiem, un ar katru gadu dabisko pļavu sugu būs arvien vairāk. Kaut kas būs jau otrajā un trešajā gadā, taču negaidiet pļavu pilnos ziedos uzreiz un tādā izskatā, kā no skaistas reklāmlapas.
Sējot Jūs ienesīsiet augsnē augu sēklas, kuru tur nebija. Paies vairāki gadi, līdz būsiet apmierināts ar rezultātu, un līdz tam un arī pēc tam vajadzēs piestrādāt, pļaujot un savācot sienu vai noganot. Īsāk sakot – dabisko pļavu sēklu sēšana ir ilgtermiņa investīcija. Gandrīz kā iestādīt ozolu. Ja domājat, ka pēc dažiem gadiem gribēsiet izmantot zemi kaut kam citam (uzart, apbūvēt utt.), bet gribas "ātru pļavu" un pilnos ziedos jau šogad un nākamgad, tad piemērotāks risinājums varētu būt parasts zāliens, "puķu pļavu" sēklu maisījums vai viengadīgu puķu dobe.